Kurs Przewodników Beskidzkich - Bytom 2007/2008

Forum braci i sióstr od panoramek pw. Krzysia i Dżeq'a


#1 2009-01-03 14:58:03

nitka

Użytkownik

Uprawnienia przewdnika klasy III

Hej! W Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy

z dnia 16 sierpnia 2004 r.

w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek

(Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2004 r. Nr 188, poz. 1944) Rozdział III Art.9

przeczytałam, że przewodnik górski klasy III może prowadzić wycieczki po oznakowanych szlakach terenu swoich uprawnień w warunkach letnich oraz w warunkach zimowych na tych szlakach, które objęte są programem szkolenia.

Co to znaczy? Które szlaki były objęte programem szkolenia? Te, które przeszliśmy na szkoleniu? Nie znalazłam w rozporządzeniu ani załącznikach szczegółów...

Mogę prowadzić grupę zimą, czy nie? Mogę iść gdziekolwiek oznakowanym szlakiem, czy tylko np. na Groń JPII, bo tam byliśmy podczas szkolenia?

Czy ktoś potrafi udzielić mi kompetentnej odpowiedzi

Ostatnio edytowany przez nitka (2009-01-03 21:08:28)

Offline

 

#2 2009-01-05 18:10:23

Kot

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Nitka! To było na szkoleniu na wykładzie Krzyśka Mikuckiego jakoś na początku kursu. Niestety, ale tylko Jacek Poloczek i piszący te słowa mieli co do tych przepisów wątpliwości. Wyjaśnienia Mikuckiego nie były przy tym całkiem jasne. W każdym razie tłumaczył, że "w warunkach zimowych" to znaczy kiedy jest wymagane używanie specjalistycznego sprzętu jak raki, czekan itp. Nie wiem czy też się do tego nie zaliczają rakiety śnieżne. Co do nart, to nie są wtedy w ogóle wycieczki piesze a narciarskie i do tego potrzebna jest klasa I. A, że używanie specjalistycznego sprzętu typu raki, czekan, rakiety nie były w programie szkolenia, to sama już wiesz
Dyskusyjne jest też "po oznakowanych szlakach" - Krzysiek tłumaczył, że są to wszystkie ścieżki oznaczone na mapie. Mi się takie wyjaśnienie wydaje strasznie naciągane. Generalnie - im szybciej zmienią te idiotyczne przepisy odnośnie klas tym lepiej, klasy mają sens co najwyżej w Tatrach.
A w ogóle to przedzwoń do Mikuckiego i zapytaj, a potem napisz na forum co Ci rozjaśnił a co zaciemnił

Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku życzę
Krzysiek

Offline

 

#3 2009-01-05 22:14:10

nitka

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Dzięki, Krzysiek! Liczyłam na Ciebie

Chyba przespałam, albo przegadałam z Bożeną ten wykład

Poczekam może do spotkania w przyszłym tygodniu i tam dopadnę Krzyśka M
Sprawa nie jest w gruncie rzeczy taka pilna, ale wolałabym jasno wiedzieć na czym stoję... Jak już czegoś się dowiem, dam znać.

Co do Tatr, to nie mam w zasadzie wątpliwości, bo albo rozporządzenie, albo któryś załącznik (nie pamiętam już dokładnie, a nie chce mi się sprawdzać) jasno określa, które szlaki są jakby "niedostępne" dla przewodnika klasy III, ale Beskidy mnie powaliły. Jakoś mało mnie przekonuje stwierdzenie, że oznakowany szlak to każda ścieżka zaznaczona na mapie, a warunki zimowe, to konieczność użycia raków i czekanu

A tak a propos, czy wiadomo coś kiedy ewentualnie można spodziewać się zmiany obecnych przepisów?

Pozdrowionka

P. S. Krzysiek, przywieź na zebanie pieczątkę GOT'u, please. Mam kilka szlaków do potwierdzenia (w tym Góry Stołowe)

Offline

 

#4 2009-01-06 16:08:53

Kot

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Ale ja nie wiem czy będę na zebraniu bo wg ostatniego Bytomika (http://przewodnicy.bytom.pttk.pl/biulet … _2008.pdf, str. 12, Nowinki Kołowe) ja nie przystąpiłem do Koła Przewodników w Bytomiu No, w końcu się wyżaliłem, i już mi lepiej.
Ale za to pewnie Mirka chętnie przyniesie swoją nową pieczatkę
Co do obecnych przepisów tak samo jak Ty nie jestem przekonany do ich interpretacji, a nawet zasadności ich istnienia.
Wg tego co wiem, to zmiana Ustawy o usługach turystycznych będzie konsultowana między ministertwami w I kwartale br., potem pójdzie do konsultacji m. in. społecznych w II kwartale, potem pewnie będzie maglowana w sejmie, więc nie wcześniej wejdzie w życie jak pod koniec roku. A potem trzeba będzie jeszcze czekać na rozporządzenia do tego.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek

Offline

 

#5 2009-01-06 19:33:46

Mircia

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Ale ja jeszcze nie mam pieczątki... czekam dopiero na te blachy i legitymacje i na blachowanie w lutym   Później będę Wam wszystko pieczętować:) Przynajmniej w początkowym okresie fascynacji pieczątką...

A co do pytania Anity... moim zdaniem mamy zakres na dany obszar i G... kogoś obchodzi, gdzie łaziliśmy na kursie. Tak się składa, że ja np. w sierpniu mam prowadzić w Pasmo Polic, o co na szkoleniu nawet się nie otarliśmy, a teren ten znam o 80% lepiej niż rejon Koskowej Góry, na której byłam raz w życiu i to właśnie z powodu szkolenia:) To samo dotyczy się w mym przypadku Lubonia i Babiej...  I przypuszczam, że większość z nas ma jakiś "swój" rejon, który na szkoleniu został pominięty... 
Jak to mi jeden z maturzystów ostatnio przy zajęciach z ustawodawstwa powiedział "Ustawy są tak popierniczone, że szkoda nerwów na ich analizę. Po co się ma człowiek nerwować"   I muszę młodemu przyznać rację...

WSZYSTKIEGO NAJ... NA TEN NOWY ROK

A tak na marginesie - na pytanie dotyczące tego, czy można poruszać sie z grupą bez szlaku na pytanie Gacka na praktycznym radośnie odpowiedziałam "Tylko po oznakowanych", po czym  dowiedziałam się, że to stara, głupia zasada starszych przewodników...  i że czasem lepiej iść bez szlaku (bo łatwiej, krócej itp). WG Gacka jak jest dobry powód, to można się nie trzymać szlaku i tyle:)

Ostatnio edytowany przez Mircia (2009-01-06 19:40:52)

Offline

 

#6 2009-01-06 19:38:08

nitka

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Co za faux pas!!!

A może nie złożyłeś jakiegoś papierka?

W ramach zadośćuczynienia będziesz naszym kandydatem do Zarządu

Offline

 

#7 2009-01-06 21:04:22

Kot

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Złożyłem, tylko Mikucki jakoś o mnie zapomniał
A co do kandydowania - dziękuję, ale nie reflektuję. Przy czym myślę, że kogoś z naszego kursu warto by było wypchnąć - niech się już przyucza. Jest może ktoś chętny czy też wyznaczymy demokratycznie przez to forum chętnego?

Offline

 

#8 2009-01-06 21:44:51

Mircia

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Może Ty jesteś chętny, ale jeszcze o tym nie wiesz?   Bo byś się nadawał.

Offline

 

#9 2009-01-09 17:43:22

Kot

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Oczywiście, że bym się nadawał
Ale kandydować nie mogę bo mnie nie będzie na tym Zebraniu
Tak, że Nitka - pieczątki też nie przywiozę w związku z powyższym.

Offline

 

#10 2009-01-09 19:03:43

nitka

Użytkownik

Re: Uprawnienia przewdnika klasy III

Trudno, bez pieczątki się obejdę... a Twoją kandydaturę wysuniemy zaocznie

Offline

 
Maksymalny rozmiar zdjęć do galerii to 800x600pic, miniatur 100X100pic a avatarów 60x60pic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ikariam-gamma.pun.pl www.animako.pun.pl www.kzk.pun.pl www.thelgilius.pun.pl www.cs-uszatek.pun.pl